Filmy które inspirują

Nierzadko, aby ruszyć w końcu tyłek i zacząć robić coś konstruktywnego, potrzebujemy w ten tyłek porządnego kopa.  Czasami po prostu wystarczy zobaczyć film, przeczytać książkę, usłyszeć piosenkę lub przypadkiem poznać kogoś ciekawego. Dziś będzie o filmach – w końcu większość z nas sporo tego ogląda. Zdecydowana ich większość nic nie wnosi do naszego życia. Ot kolejna zapchajdziura w nudny dzień. Ale zdarzają się czasami inspirujące filmy. Takie po których, aż nas roznosi aby rzucić wszystko w trzy diabły i ruszyć przed siebie bez żadnego planu. Inne z kolei dają do myślenia tak mocno, że po seansie decydujemy się coś w naszym życiu zmienić. Wiele filmów w życiu widziałem, dlatego bardzo ciężko było mi wybrać te najodpowiedniejsze. Ostatecznie wypisałem sobie ich tak wiele, że powstaną jeszcze ze dwie takie dziesiątki.

1. Into the wild

Tak wiem. Nie jestem oryginalny. Zapewne wiele osób wymieniło by ten film na pierwszymintothewild duzy Filmy które inspirują miejscu. Po obejrzeniu go po raz pierwszy, ciężko było mi wysiedzieć w miejscu. Christopher McCandless, główny bohater tej opowieści, ma wszystko czego może oczekiwać młody człowiek startujący w dorosłe życie. Jednak odrzuca to. Pewnego dnia zwyczajnie wychodzi z domu postanawiając od tej pory żyć w zgodzie z naturą, niemal zupełnie rezygnując ze wszystkiego co jest związane z normalnym życiem. Zachowanie bohatera jest według mnie mocno egoistyczne, a zarazem naiwne, niemniej jednak nie ma chyba drugiego filmu, który by w tak fantastyczny sposób pokazywał piękno podróżowania bez konkretnego planu. Jeśli ktoś się wciąż waha, czy założyć plecak i ruszać na szlak to ten film jest właśnie dla niego. Do tego wszystkiego dochodzą niesamowite ujęcia, genialna muzyka Eddiego Veddera oraz fakt, że ta historia zdarzyła się na prawdę co niesamowicie potęguje doznania.

2. A Good Year220px A Good Year Filmy które inspirują

Nie, nie chodzi o opony, ale o film z Russellem Crowe w roli głównej. Prosty, sielankowy, zabawny, momentami romantyczny i nostalgiczny, a do tego osadzony w przepięknej scenerii francuskiej Prowansji. Największy filmowy poprawiacz humoru, jaki miałem okazję oglądać. Mam wrażenie, że nawet Kłapouch by się po nim uśmiechnął. Po obejrzeniu tego filmu, ma się po prostu lepsze samopoczucie, można choć na chwilę zapomnieć o wszystkich problemach. Oglądałem go już dość dawno temu, ale nadal mam dziką ochotę popędzić do Prowansji, usiąść pod drzewem z butelką czerwonego wina i na chwilę o niczym nie myśleć.

 

3. The Bucket List

the bucket list movie poster onesheet Filmy które inspirująTo właśnie ten film zainspirował nas do stworzenia naszej dreamlisty. Wszystko zaczyna się w szpitalu. To właśnie tam poznają się główni bohaterowie – obaj cierpią na nieuleczalne i śmiertelne choroby. W obliczu zbliżającego się końca postanawiają zrobić coś niezwykłego. Tworzą listę rzeczy, o których zawsze marzyli, ale brakowało im odwagi lub czasu na ich realizację. Następnie razem z bohaterami udajemy się w wielką podróż za marzeniami, obserwując po drodze rodzącą się przyjaźń. Z tego wszystkiego wyłania się bardzo ważna nauka dla wszystkich: nie czekajmy z marzeniami, dążmy do ich realizacji przez całe życie. Pewnego dnia może już być za późno. Zróbcie sobie takie listy – bardzo motywują!

 

4. Nietykalni (Intouchables)

nietykalni Filmy które inspirująPo raz kolejny okazuje się że Francuzi robią znacznie lepsze komedie, od chociażby Amerykanów. Mało było filmów na których bym się tak uśmiał jak na Nietykalnych właśnie. Oprócz fantastycznego humoru, film co jakiś czas skłania nas do zadania sobie pytania „a co ja bym zrobił w tej sytuacji? Poddałbym się czy walczył o szczęście tak jak główny bohater?” Zestawienie postaci na zasadzie totalnych przeciwieństw było strzałem w dziesiątkę. Gwarancja dwóch godzin dobrej zabawy, zwieńczona fajnym morałem i niewątpliwą poprawą humoru.

 

 

5. Pay It Forwardpay it forward Filmy które inspirują

Mały chłopiec w ramach szkolnego projektu postanawia zrobić coś dobrego dla zupełnie obcych mu osób. Niezupełnie jednak bezinteresownie. Każdy w zamian ma okazaną dobroć „podać dalej” do kolejnych trzech osób, te z kolei do następnych trzech i tak dalej. Niespodziewanie akcja zatacza coraz większe kręgi, ludzie przyłączają się do łańcucha pomocy, a sam chłopiec staje się sławny. Brzmi jak utopia? Pewnie tak, ale daje do myślenia. fhdghgdsfsdcsdcsdvsdvdsvascsdvfdsfgdfgdfgsdgsdgsd

 

 

6. Skazani na Shawshank

shawshank redemption ver1 207x300 Filmy które inspirują

Filmowa adaptacja książki Stevena Kinga. Akcja rozgrywa się w więzieniu, do którego trafia główny bohater, niesłusznie skazany za zabójstwo swojej żony. Piękna historia heroicznej walki człowieka o swoją godność i marzenia, ukazana w brutalnej więziennej rzeczywistości, z którą zmagać się przyszło bohaterom. Mimo wielkiego poczucia niesprawiedliwości Andy układa sobie życie, zyskując również szacunek wśród więźniów, a nawet u strażników i samego naczelnika. Jest to jeden z tych filmów, które mogę oglądać wiele razy, a i tak zawsze zrobi na mnie wrażenie. Książkę również gorąco polecam.

 

7. W pogoni za szczęściem

Poster pursuithappyness 201x300 Filmy które inspirująWyobraź sobie, że w wieku 30 lat tracisz wszystko: dom, pracę, męża/żonę i zostajesz sam z dzieckiem, bez środków do życia. Dokładnie to spotkało bohatera filmu „W pogoni za szczęściem”. Większość ludzi by się załamała, trudno się z resztą dziwić. Wbrew  wydawało by się, beznadziejnej sytuacji, bohater grany przez Willa Smitha postanawia walczyć o lepszą przyszłość dla siebie i syna. Determinacja w dążeniu do celu ukazana w tym filmie, powinna być wzorem dla wszystkich, a zwłaszcza dla tych, którzy poddają się po pierwszych niepowodzeniach. Koniecznie muszę dodać, że to nie jest zwykła historyjka, napisana na kolanie na potrzeby filmu. Ta historia wydarzyła się na prawdę!

 

8. Rocky

rocky 200x300 Filmy które inspirująPana Rockiego Balboę  znają wszyscy. Upór, ambicja, determinacja i ciężka praca zaprowadziły go na sam szczyt. Bierz z niego przykład. Więcej pisać nie muszę, lepiej posłuchajcie piosenki;)
http://youtu.be/VgSMxY6asoE

 

 

 

 

 

9. Buntownik z wyboru

220px Good Will Hunting theatrical poster 204x300 Filmy które inspirująJa bym powiedział, że jest to film o podejmowaniu wyborów. Główny bohater mimo wielkiego potencjału jaki w nim drzemie, robi wszystko byle tylko spartaczyć sobie życie. Jest to historia, która pokazuje jego stopniową przemianę, jak powoli odkrywa co tak na prawdę w życiu jest istotne. Autorem scenariusza jest Ben Affleck, który o dziwo nawet dobrze zagrał w tym filmie.

 

 

 

 

10. Gadające głowy / Drogi dwudziestoletni

Na koniec dwa krótkie dokumenty. Pierwszy z nich został stworzony przeszło 30 lat temu przez Krzysztofa Kieślowskiego, który zadał czterdziestu czterem osobom, począwszy od małych dzieci, a skończywszy na ludziach w podeszłym wieku, trzy proste pytania: Kim jesteś? Czego byś chciał? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Odpowiedzi tych ludzi, ułożone są od najmłodszej osoby do najstarszej. Film ukazuje w ten sposób różnice w postrzeganiu świata między pokoleniami, pokazuje również jakie wartości są istotne dla ludzi w danym wieku. Mnie szczególnie poruszył sposób wypowiedzi tych osób. Nie ma w nich charakterystycznego dla obecnych czasów kaleczenia języka. Być może autor spośród bardzo wielu wypowiedzi wybrał tylko te „porządne”, nie mniej jednak bałbym się stworzyć czegoś takiego dzisiaj. Bałbym się tego co mógłbym usłyszeć.

 

Drugi z filmów został nakręcony współcześnie. Kilkunastu starszych ludzi zostało zapytanych, co by powiedzieli sobie, gdyby mogli cofnąć się w czasie do momentu gdy mieli po 20 lat. Muszę przyznać, że trochę mnie to nawet wzruszyło. Czego ten film uczy? Ano tego, że powinienem żyć tak, abym zapytany za kilkadziesiąt lat o to samo, mógł powiedzieć dwudziestoletniemu Dębowemu: słuchaj, rób swoje, niczego nie żałuj, a będziesz miał wspaniałe życie.